CBK: polowanie na Leppera

Polowanie na Leppera
23 April 2013, 5:02

Rozpoczął się tajny proces byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego oskarżonego o nadużycie władzy. Poseł PiS Mariusz Kamiński odpowiada za przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne oraz podrabianie dokumentów.

Proces Kamińskiego jest wyjątkowy. Chodzi o tzw. aferę gruntową, czyli sprawę fikcyjnego odrolnienia ziemi, która mogła być pułapką zastawioną przez CBA w 2007 r. na Andrzeja Leppera, wtedy ministra rolnictwa i wicepremiera w rządzie koalicji PiS-Samoobrona-LPR. Ujawnienie sprawy przez CBA doprowadziło do upadku koalicyjnego rządu i przedterminowych, przegranych przez PiS wyborów. Śledczy uznali, że działania funkcjonariuszy CBA były podżeganiem do przestępstwa.

To jedyna sprawa o takich konsekwencjach we współczesnej historii.

Wyjątkowe jest też to, że szef służby specjalnej oskarżony jest o kierowanie działaniami sprzecznymi z prawem. Prokurator zarzuca Kamińskiemu (dziś posłowi PiS), jego zastępcy i byłym dyrektorom zarządu operacyjno-śledczego CBA stworzenie “fikcyjnej sprawy odrolnienia ziemi”, podrobienie dokumentów różnych urzędów, niezgodnie z prawem stosowanie podsłuchów.
Prokuratura za pokrzywdzone bezprawnymi działaniami CBA uznała cztery instytucje samorządowe i 23 osoby prywatne. To także pokazuje skalę i rangę procesu.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wynajął specjalną certyfikowaną przez ABW salę J w Sądzie Najwyższym. Przy jej drzwiach zawsze stoi strażnik. Nawet sędziowie nie mogą do niej wejść z komórkami w kieszeni.

Gdy kilka miesięcy temu sędziowie chcieli tam publicznie ogłosić postanowienie, że do procesu Kamińskiego jednak dojdzie (były szef CBA chciał, by sprawa została umorzona), dziennikarze nie zostali wpuszczeni do środka przez strażników.

Dziś utajnienie procesu jest na rękę Kamińskiemu. Zdaniem sędzi Małgorzaty Bilickiej, która w 2012 r. nie zgodziła się na umorzenie sprawy Kamińskiego, trzeba by zbadać też „aspekt polityczny kombinacji operacyjnej o kryptonimie „Odra” i sprawy operacyjnego rozpracowania „Treser” na Andrzeja Leppera”.

Źródło: http://polaki.org/?p=2010

One thought on “CBK: polowanie na Leppera

  1. Pingback: Polowanie PiS i CBA na Andrzeja Leppera, zakończone jego zabójstwem « Portal Polityczny Jarka Kefira

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s