Podsumowanie działań kampanii BDS w 2012 roku czyli jak udało się szkodzenie Izraelowi

W ubiegłym roku kampania BDS (Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji w stosunku do Izraela) obfitowała w wiele sukcesów. Niniejsze opracowanie skupia się na roli i znaczeniu artystów oraz grup muzycznych wspierających kampanię bojkotu Izraela, do czasu, kiedy kraj nie zacznie przestrzegać standardów prawa międzynarodowego.

Upadek apartheidu w RPA poprzedzony był bojkotem „ Sun City” przez ruch tzw. „Artystów sumienia”. Podobny ruch przeciwko izraelskiemu apartheidowi obecnie przybiera na sile. Coraz więcej artystów i grup muzycznych odwołuje swoje występy w tym kraju.

Orkiestra Filharmonii Izraela, Habima, Batsheva oraz Teatr Cameri wysyłane są za granicę aby pełnić rolę „ambasadorów Izraela”. W 2012 roku prawie wszystkie występy Batshevy spotkały się z protestem. Demonstracje odbywały się w Nowym Jorku, San Francisco, Los Angeles, Chicago, we Włoszech, Wielkiej Brytanii , Edynburgu oraz Szkocji.

STYCZEŃ 2012:

Zespół „The Tuneyards” odwołuje swój koncert w Izraelu. Lider grupy Merrill Garbus podpisał deklarację „Artyści przeciwko izraelskiemu apartheidowi”.

Jacques Ranciére, znany francuski intelektualista i emerytowany profesor filozofii z Uniwersytetu w Paryżu (St. Denis) ogłasza swoje poparcie dla kampanii BDS i anuluje plany publicznych odczytów na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

LUTY 2012:

Cat Power (Chan Marshall) – wielokrotnie nagradzana pisarka i piosenkarka odwołuje swój koncert w Tel Awiwie pisząc na Twiterze: „ Muzyka jest uzdrowieniem. Pozbawianie prawa do uczestnictwa w niej części populacji kraju jest wielce niehumanitarne”.

Zespół New York Indie oraz The Pains of Being Pure at Heart ogłaszają, że nie zagrają w Izraelu. Izraelska prasa donosi, że decyzja była umotywowana politycznie.

Cassandra Wilson – nagrodzona statuetką Grammy wokalistka jazzowa miała wystąpić na Międzynarodowym Festiwalu Kobiet Holon. Zaledwie kilka dni przed koncertem grzecznie odmówiła występów tłumacząc , że „jako działacz na rzecz praw człowieka identyfikuje sie z bojkotem kulturalnym Izraela”.Wilson otrzymała listy z podziękowaniami od grup solidarnościowych z całego świata.

Izraelska telewizja użyła terminu „refuseniks” w odniesieniu do Bruce’a Springsteen’a, Erica Claptona, U2 i zespołu Coldplay. Ten termin oznacza, że artyści odmawiają występowania w Izraelu z powodów politycznych

MARZEC 2012:

Bojkot kulturalny dotarł do Nowego Jorku, gdzie izraelska grupa Batsheva próbowała przedstawić łagodne oblicze Izraela . Wolontariusze grupy Adalah przygotowali swój własny występ przed Brooklińską Akademią Muzyczną. Palestyńska tancerka Hana Awwad napisała:

„Wystawy i występy palestyńskich artystów są systematycznie zakazywane, sabotażowane i uniemożliwiane przez Izrael. Sami artyści padają ofiarą przemocy, arbitralnych aresztowań i deportacji”.

Aktorzy i artyści podpisali list z prośbą do Teatru Shakespeare’s Globe w Londynie by wycofał się z zaproszenia izraelskiej grupy Habima i tym samym odmówił współudziału w łamaniu praw człowieka i nielegalnej kolonizacji na terenach okupowanych. Podpisało się pod nim trzydziestu siedmiu artystów, w tym nagrodzona cennym wyróżnieniem Emmy i Złotym Globem aktorka Emma Thompson.

KWIECIEŃ 2012:

Irlandzki zespół „Dervish” dołącza do kampanii bojkotu kulturalnego Izraela odwołując serię planowanych koncertów w tym kraju . W swoim oświadczeniu artyści napisali: „Gdy panowaliśmy naszą trasę w Izraelu, nie zdawaliśmy sobie sprawy z istnienia Kampanii BDS. Teraz wiemy, ze chcemy do niej dołączyć. Nasza decyzja o odwołaniu koncertów w Izraelu motywowana jest tym, ze nie chcemy popierać ani krytykować żadnych poglądów politycznych w zaistniałej sytuacji”.

Kolejny irlandzki zespół Fullset, kierując się przykładem grupy Dervish również odwołuje swój koncert w Izraelu.

Śródziemnomorski Międzynarodowy Festiwal Tańca Brzucha miał się odbyć w Marakeszu w Maroku. Kiedy odkryto, że festiwal miał być sponsorowany przez izraelską tancerkę, kampania przeciwko normalizacji skutecznie zmusiła organizatorów do zamknięcia festiwalu. Tancerka Noor odmówiła udziału w festiwalu wspieranym przez Izrael, który został następnie przeniesiony do Grecji.

Katar odwołuje Festiwal Muzyki i Dialogu, w którym mieli uczestniczyć izraelscy muzycy, czyniąc z tego kroku kolejny kamień milowy w rozwoju ruchu przeciwko apartheidowi.

Piosenkarka Macy Gray wysyła list do zespołu Red Hot Chili Peppers z prośbą o odwołanie koncertu w Izraelu.

MAJ 2012:

Palestyński pisarz Huzam Habayeb przeprowadził nadzwyczaj udany bojkot akademicki z udziałem Centrum Nauk Wschodnich na Uniwersytecie w Austin w Texasie. Centrum planowało projekt zwany „Pamięcią obietnicy: Krótkie opowiadania Kobiet Bliskiego Wschodu”. Zostało ono anulowane ponieważ połowa autorów (13 z 29) wycofało swoje wpisy literackie w proteście przeciwko zaproszeniu dwóch izraelskich autorów – przedstawicieli aparatu państwowego. Habayeb napisał:

”Z tą świadomością było mi zbyt ciężko na sercu. Nie mogę zaakceptować etycznie i moralnie, aby mój głos był na równi z pisarzami, którzy odzwierciedlają głos dręczyciela-okupanta”. W sytuacji odmowy współpracy przez tak dużą liczbę pisarzy, dyrektor centrum Kamran Scot Aghaie napisał:” Po wnikliwej analizie doszliśmy do wniosku, że projekt książki przestał być opłacalny. W związku z tym nie będziemy kontynuować pracy nad tym tomem”.

Vikas Swarup – autor filmu Slumdog Millionaire odwołuje swoją obecność na Międzynarodowym Festiwalu Pisarzy w Izraelu. Aktywiści kampanii BDS z Indii napisali do autora w tej sprawie z prośba o odwołanie wizyty w Izraelu.

CZERWIEC 2012:

Izraelski doradca Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Klasycznej Morze Czerwone powiedział dziennikarzom Haaretz: ”Mogę potwierdzić, że niejednokrotnie anulowano albo opóźniano występy w ramach Festiwalu z powodu ich izraelskiego akcentu. To nie jest wypowiedziane wprost, nikt nie powie: prowadzimy bojkot. Słowo bojkot nie istnieje, ale sytuacja polityczna Izraela ma na to duży wpływ”.

Zakir Hussain – laureat nagrody Grammy z Indii odwołuje swój występ w Izraelu. Z Hussainem kontaktowała się grupa INCACBI.

Alice Walker – laureatka nagrody Pulitzera i wysoko ceniona autorka odmawia publikacji swojego dzieła „Kolor purpury” przez izraelskiego wydawcę. W swoim oświadczeniu autorka napisała: „Mam nadzieję, że ruch BDS, którego jestem częścią, będzie miał wystarczający wpływ na izraelskie społeczeństwo by zmienić obecną sytuację”.

LIPIEC 2012:

Serj Tankian – członek grupy rockowej wydaje album „Occupied Tears”, aby podnieść świadomość społeczną na temat życia Palestyńczyków pod okupacją.

Nino Katamdze odwołuje swoje koncerty w Izraelu. Z Katamdze skontaktowali się aktywiści z izraelskiej grupy „Bojkot od wewnątrz”

Bruce Willis i Jean Claude Van Damme odwołują swoją wizytę w Izraelu, podczas której mieli uczestniczyć w premierze swojego ostatniego filmu „Expendables”

Sizzla Kalonji – artysta reggae odwołuje koncert w Izraelu informując na twiterze o swoim rozczarowaniu decyzją Obamy, który przyznał prezydentowi Izraela – Szimonowi Presowi Prezydencki Medal Wolności.

SIERPIEŃ 2012:

Swedish Cardigans i Lenny’ego Kravitz odwołują koncerty w Tel Awiwie. Oficjalne powody odwołania wizyty w Izraelu nie są związane z bojkotem kulturalnym.

W Edynburgu aktywiści organizują liczne protesty związane z występami izraelskiej grupy Batsheva.

Rada Studentów Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu w RPA podejmuje uchwałę wzywającą do pełnego kulturalnego i akademickiego bojkotu izraelskich instytucji. „Nie podejmiemy żadnej współpracy kulturalnej ani akademickiej, ani wspólnych projektów z izraelskimi instytucjami oraz nie zapewnimy żadnego wsparcia izraelskim instytucjom kulturalnym lub akademickim”.

WRZESIEŃ 2012:

Peter Brook – znany brytyjski reżyser teatralny oraz Bouffes du Nord – francuska trupa teatralna odwołują planowane na grudzień występy w teatrze Cameri w Tel Awiwie. Brook napisał: ”Fakt, że teatr Cameri wsparł brutalną akcje izraelskiej kolonizacji występując w kolonii Ariel na Zachodnim Brzegu uświadomił nas, że przyjeżdżając do waszego teatru okażemy poparcie podobnym działaniom. To nas zmusza do rezygnacji z zaproszenia. Decyzja jest całkowicie nasza i to jest nasz wolny wybór by do was nie przyjeżdżać. Wiemy, że jest wielu spośród was, którzy podzielają nasza postawę i to ich chcemy wesprzeć jak i ludzi Palestyny”.

Pomimo wielu apeli zespół Red Hot Chili Peppers nie odwołał koncertu w Izraelu. W odpowiedzi na to libańska grupa o międzynarodowej sławie Mashrou’ Leila odmawia występu jako suport przed koncertem Red Hot Chili Peppers w Bejrucie”.

Palestyńscy reżyserzy odmawiają udziału w filmie „24h Jerozolima” w związku z czym produkcja zostaje wstrzymana. Chociaż film miał skupiać się stricte na aspekcie kulturalnym, miał być finansowany przez Jerusalem Development Authority – organizację zamieszaną w liczne przypadki naruszeń praw człowieka i nielegalnych działań przeciwko Palestyńczykom. Filmowiec Enas El-Muthaffar napisał: „Nie chcę być częścią pokojowej machiny propagandowej, która nadal ignoruje okrutną, izraelską kolonizację Palestyny”.

Badania ankietowe przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, pokazały, że co czwarty muzyk popiera pełny bojkot kulturalny Izraela.

PAŹDZIERNIK 2012:

Alice Walker – laureatka nagrody Pulitzera, Rami Kenazi – palestyński artysta oraz Roger Waters z Pink Floyd namawiają Carnegie Hall do odwołania występu Orkiestry Filharmonii Izraela.

Palestyński zespół Boikutt z Ramallah, syryjska piosenkarka Lena Chamamyan, libańska artystka Malikah (Lynn Fattouh) oraz palestyński DJ Sotusura wycofują się z udziału w austriackim festiwalu kulturalnym Salam Orient ze względu na finansowanie wydarzenia przez ambasadę izraelską.

Rami Kanazi publikuje album Normalize This! na kanale You Tube, w geście poparcia dla bojkotu kulturalnego Izraela.

LISTOPAD 2012:

Legendarny Stevie Wonder (zdobywca 22 nagród Grammy i nagrody Grammy Lifetime Achievement Award) wywołał międzynarodowe poruszenie odwołując swój udział w zbiórce pieniędzy dla Przyjaciół IDF (Izraelskich Sił Obronnych) w Los Angeles.[40] Oświadczenie artysty jest dostępne na internetowej stronie jego stacji radiowej, Radio FREE KJLH 102.3 FM.

Dziesięciu młodych utalentowanych harfistów wycofuje się z Międzynarodowego Konkursu w Izraelu. Dodatkowo z udziału w festiwalu rezygnują uznani harfiści Naoko Yoshino oraz Park Stickney

Co najmniej 10 międzynarodowych aktorów wycofuje się z udziału w festiwalu IsraDrama, organizowanym w teatrze Cameri w Tel Awiwie.

Zebda, popularny zespół francuski wydaje album „Une vie de moins” (Jedno życie mniej), który opowiada o izraelskiej okupacji, atakach na Strefę Gazy oraz polityce apartheidu.

Muzyk i Dj Carl Craig z Detriot po cichu odwołuje swój występ w Tel Awiwie.

Ross Daly, Giorgos Xylouris, Giorgos Manolakis i Kelly Thoma anulują plany zagrania na Festiwalu Oud’u w Jerozolimie sponsorowanym przez państwo Izrael . Piszą w swoim oświadczeniu: “Jesteśmy muzykami mającymi własne uczucia i wrażliwość, a nie muzycznymi maszynami, które mogą grać bez względu na okoliczności”.

Roger Waters, muzyk i założyciel grupy Pink Floyd występując w imieniu Trybunału Russella w sprawie Palestyny na forum ONZ wyjaśnia na czym polega ruch BDS (Bojkot, Wycofanie Inwestycji oraz Sankcje). „ Jak wielu z was wie, BDS ma na celu wywarcie ekonomicznej presji na Izrael, korzystając z metod bez użycia przemocy. Aby Izrael zaprzestał okupacji i apartheidu, odmawiania prawa powrotu Palestyńczykom, traktowania palestyńskich obywateli Izraela jako ludzi drugiej kategorii, dyskryminacji na tle rasowym. Działania kampanii BDS mają większe poparcie i znaczenie niż działania z użyciem siły. W zeszłym tygodniu byłem szczęśliwy, że mogłem napisać list poparcia dla samorządu studenckiego uniwersytetu w Kalifornii z gratulacjami za przekonanie uczelni by zerwała współpracę z firmami, które czerpią profity z izraelskiej okupacji”.

GRUDZIEŃ 2012:

Grupa Portico Quartet Jazz z Londynu odwołuje swój koncert podczas Red Sea Jazz Festiwal w Izraelu. Zespół odważnie wyraża poparcie dla bojkotu kulturalnego Izraela.

Andreas Öberg – szwedzki wirtuoz gitarowy odwołuje swój koncert w Izraelu, o czym informuje fanów na facebooku.

Źródło: http://www.kampania-palestyna.pl/index.php/2013/05/04/podsumowanie-dzialan-kampanii-bds-w-2012-roku

One thought on “Podsumowanie działań kampanii BDS w 2012 roku czyli jak udało się szkodzenie Izraelowi

  1. Pingback: Dołącz do międzynarodowego bojkotu Izraela! « Portal Polityczny Jarka Kefira

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s