Śmiercionośna Wiosna Arabska

Abdulateef Al-Mulhim: Śmiercionośna Wiosna Arabska

Od pierwszych chwil Wiosny Arabskiej widzieliśmy jak mężczyźni, kobiety i dzieci ginęli od przypadkowych kul, byli ostrzeliwani pociskami z czołgów, pociskami rakietowymi, ostrzeliwani z helikopterów i samolotów wojskowych.

Niewinni ludzie w Syrii stali się obiektem ataku bronią chemiczną, i niezależnie która strona ponosi winę za jej użycie, świat niczego w tej sprawie nie zrobił . Na co zatem czekamy? Na bomby nuklearne zabijające kogo popadnie?

Wiosna Arabska wybuchła w wielu krajach, od Tunezji do Libii i od Egiptu do Syrii. Chociaż mam ogromny szacunek dla ludzi żądających lepszego życia, równości społecznej, prawa do samodzielnego myślenia i do stawiania pytań, jak również żądających położenia kresu korupcji, twierdziłem od samego początku, że to martwy płód.

Nie mam żadnego sentymentu do byłego władcy Tunezji Zina El Abidine Ben Alego, do Hosniego Mubaraka i jego synów, do Alego Abdullaha Saleha z Jemenu, do Muammara Kaddafiego, czy do Bashara Assada, a jednak ich obalenie nie budziło we mnie optymizmu.

Arabskie i zachodnie media powitały te zmiany z radością, ale wyraźnie wielu analityków nie zdaje sobie sprawy ze złożoności arabskiego świata. Kiedy rozmawiasz z Syryjczykiem z Damaszku i z Syryjczykiem z Aleppo masz wrażenie, że rozmawiasz z istotami z różnych planet. Libijczyk z Benghazi jest kimś zupełnie innym niż Libijczyk z Trypolisu, Egipcjanin z Kairu spotyka się z wrogością ze strony Egipcjanina z Synaju, zaś Jemeńczyk z Sanaa uważa Jemeńczyka z Adenu za swojego śmiertelnego wroga. Trzeba uznać fakt, że te kraje są już dziś podzielone tak, że trudno to sobie wyobrazić.

Jak na ironię, to właśnie ci obaleni dyktatorzy byli zwornikami tych krajów. Tak, dyktatury są niewybaczalne, ale to właśnie jest rzeczywistość arabskiego świata. Spójrzmy na przykład na Irak po usunięciu Saddama Husajna. Kto mógł przypuszczać, że wielu Irakijczyków będzie tęsknić do starych, dobrych czasów Saddama? Jak można tęsknić do człowieka odpowiedzialnego za to, że w każdej rodzinie ktoś został zamordowany? Często te tęsknoty wyrażają ludzie, którzy sami stracili kogoś bliskiego.

Odpowiedź jest prosta. Arabowie nie są jeszcze gotowi do demokratycznych rządów i dyktatura jest tu normą. W pewnym sensie świat arabski zawsze akceptował charyzmatycznych przywódców, niezależnie od tego co oni robili, lub czego nie robili dla społeczeństwa. W Egipcie nadal opłakuje się byłego prezydenta Gamala Abdela Nassera, chociaż to właśnie on doprowadził do podziałów w świecie arabskim, które obserwujemy dzisiaj i przegrał wszystkie wojny, w które wciągnął Egipt. Saddam Husajn używał broni chemicznej przeciw własnemu społeczeństwu, a jednak wielu nadal uważa go za bohatera. Innymi słowy, demokracja jest dobra dla jednych krajów, a dyktatura dla innych. Dlatego właśnie podejrzewałem, że to żądanie demokracji podczas Wiosny Arabskiej, było skazane na szybką śmierć. Zginęła w tym procesie nie tylko Wiosna Arabska, zabito również szacunek dla człowieczeństwa.

Wiedzieliśmy teraz jak użyto broni chemicznej przeciw niewinnym mężczyznom, kobietom i dzieciom. Jakie koszmary mogą być gorsze niż to? Na przestrzeni ostatnich kilku dekad, świat dwukrotnie widział użycie broni chemicznej na dużą skalę i to nie w warunkach wojny między dwoma wrogimi krajami, ale przez rządy przeciw własnemu społeczeństwu. Irak użył jej przeciw Kurdom, Syria przeciw Syryjczykom.

Jak na ironię, widzieliśmy tu wiele wojen w tym regionie, ale nie korzystano w nich z broni chemicznej, używano jej przeciw cywilom przez własny rząd, wyjątkiem było użycie tego rodzaju broni przez Irak podczas ośmioletniej wojny między Irakiem i Iranem.

Pojawia się tu pytanie, co skłania dyktatora do podjęcia bez przebierania w środkach wojny przeciw własnemu narodowi? Odpowiedź jest prosta — robi to, ponieważ wie, że ujdzie mu to na sucho.

Wszyscy w tym regionie oczekują, że Stany Zjednoczone i inne kraje Zachodu przeprowadzą rutynowe badanie i dochodzenie i czekają na zielone światło z Białego Domu. Jakikolwiek będzie rezultat interwencji, usłyszymy tu wiele opinii. Jeśli atak zostanie podjęty, a jego efekty będą zgodne z planem, wielu powie, że Stany Zjednoczone zrobiły to wyłącznie ze względu na własne interesy. Jeśli atak się nie powiedzie, będą obarczali winą Waszyngton, ale nigdy siebie. Cóż za ironia, że jesteśmy tak antyamerykańscy, ale w przypadku jakiegokolwiek konfliktu, natychmiast błagamy o amerykańską interwencję.

Świat arabski będzie w dalszym ciągu doświadczał ciągłych wstrząsów, jeśli nie zdławi korupcji i nie zacznie dążyć do społecznej równości. Musimy kształcić nasze dzieci w duchu szacunku do innych i przestać uczyć ich nienawiści. Mordy w krajach Wiosny Arabskiej, jak również w Iraku, stały się codzienną porcją wiadomości.

Ponurym faktem jest to, że te mordy przybierają najbardziej okrutne formy, kiedy są dokonywane w imię religii i kiedy mordują się wyznawcy różnych sekt i grup etnicznych. Twoja tożsamość może być wybawieniem w jednym miejscu i przyczyną długiego śledztwa oraz brutalnej egzekucji w innym.

Wiosna Arabska pokazała jak bardzo Arabowie są w rzeczywistości podzieleni. Największym wrogiem Arabów nie są cudzoziemcy, ale oni sami. W krajach arabskich wielu spało z wrogiem w jednym łóżku przez długie lata. Arabska Wiosna pokazała nam, że nie ma tu szacunku dla ludzkiego życia.

I wreszcie pytanie za milion dolarów: w świecie arabskim wielu nie może się doczekać amerykańskiego ataku na syryjskie bazy wojskowe, ale co powiedzą jeśli armia amerykańska będzie musiała skorzystać z informacji izraelskiego wywiadu, z izraelskiej przestrzeni powietrznej, z izraelskiego radaru i operacyjnej współpracy z IDF?

„Arab Spring: Death to humanity”
Arab News, 1 września 2013r.
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska (racjonalista.pl)

Źródło : http://www.izrael.org.il/opinie/3667-abdulateef-al-mulhim-smiercionosna-wiosna-arabska.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s