Izrael tworzy sojusz z Arabami przeciwko Iranowi

Izrael przeprowadził cykl spotkań z wieloma dyplomatami państw arabskich dążąc do uzyskania sojuszu zdolnego zablokować zapędy Iranu w kwestii uzyskania broni jądrowej – poinformował izraelski Kanał 2.

Według raportu, premier Benjamin Netański nadzorował serię „intensywnych spotkań” z przedstawicielami innych krajów. Raport stwierdza również, że nieoficjalną wizytę w Izraelu złożył jeden z „wysokich rangą urzędników” jednego z tych państw.
Raport ukazał się dzień po tym, jak Netański w przemówieniu na forum ONZ podkreślił, że wspólne obawy dotyczące irańskiego programu nuklearnego „doprowadziły wielu arabskich sąsiadów Izraela do wniosku, że Izrael nie jest ich wrogiem” i „pojawiła się możliwość budowania nowych relacji. ”
W sprawozdaniu stwierdzono ponadto, że wiele spośród państw biorących udział w rozmowach nie utrzymuje z Jerozolimą oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Choć nieoficjalnie wiadomo, że Izrael utrzymuje różne formy zaangażowania w państwach z regionu Zatoki Perskiej, to rząd bardzo uważa, aby ich szczegóły nie trafiły do opinii publicznej, co mogłoby ich dalszemu funkcjonowaniu poważnie zaszkodzić.

Płaszczyzną porozumienia z Izraelem jest wspólna obawa że nowy irański prezydent Hasan Ruhani doprowadzi do dyplomatycznego porozumienia z USA, co z kolei uniemożliwi „demontaż irańskiego programu nuklearnego”. We wtorek Netański jasno oznajmił, że „Izrael nie pozwoli by Iran uzyskał broń nuklearną” i może podjąć działania wojskowe , aby powstrzymać ten proces. Jeśli Izrael będzie zmuszony do samodzielnego działania, zareaguje sam. Jednak działając samodzielnie, Izrael będzie wiedział , że broni wielu, wielu innych” powiedział. „Izrael przyjmuje z zadowoleniem zaangażowanie świata arabskiego. Mamy nadzieję, że nasze wspólne interesy i wspólne wyzwania, pomogą nam ukształtować bardziej pokojową przyszłość .”

Wiele krajów sunnickich, takich jak Arabia Saudyjska, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, oficjalnie wypowiada się przeciw irańskiemu programowi jądrowemu, co stawia je i Izrael po tej samej stronie dyskusji.

Po ostatnim zbliżeniu na linii Obama–Ruhani, Izrael nie może być już pewny, że administracja USA użyje siły wobec Iranu, nawet w ostateczności w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.

Źródło : http://izrael.org.il/news/3759-izrael-tworzy-sojusz-z-arabami-przeciwko-iranowi.html

Jakoś mnie to nie dziwi, chociaż zaczyna się robić ciekawie na bliskim wschodzie. Może zdarzył się cud …
SyøTroll

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s