„Kursk” – przygoda i horror

Polskie studio Jujubee w Katowicach ogłosiło rychłą emisję gry komputerowej „Kursk”. Na razie opublikowano tylko filmik reklamowy, ale rosyjski internet już zakipiał z oburzenia na zapowiedź polskiej gry o zatopionej łodzi podwodnej „Kursk”.
Natchnieni tą tragedią twórcy są przekonani, że ich projekt może dać odpowiedź na męczące pytania dotyczące zatopionego statku. Nowa gra komputerowa „Kursk” połączy w sobie elementy przygody i horroru. Emisja gry „Kursk” na PC została zaplanowana na koniec przyszłego roku.
Na razie opublikowano tylko filmik reklamowy, ale rosyjski internet już zakipiał z oburzenia. Wielu Rosjan jest oburzonych zapowiedzią polskiej gry o zatopionym okręcie podwodnym „Kursk”. Sądząc po komentarzach w internecie, reklamowe wideo zszokowało użytkowników sieci.

Jeden z nich pisze:

„To tragedia dla Rosji. Po co z tragedii robić grę? Może zaproponujcie zabawę „Wołyńskie przygody Polaków” i napiszcie, że podczas zabawy zostanie wyjaśniona historia Wołyńskiej Tragedii…”.

Nie tylko rosyjscy użytkownicy internetu źle wypowiadają się na temat tego pomysłu:

„Serca rodzin ofiar katastrofy zapewne jeszcze mocno krwawią. Żerowanie na cudzym nieszczęściu jest po prostu żałosne!” — pisze polski internauta Saturno.

Oczywiście, są pojedynczy użytkownicy internetu, których poziom rusofobii sięga takiej koncentracji, że całkowicie przesłania takie cechy cywilizowanego człowieka, jak moralność i zdolność do myślenia. Ale większość uważa, że twórcy projektu są pozbawieni rozumu albo po prostu chcą nieźle zarobić na „Kursku”.

„Typowy chwyt marketingowy na nieszczęściu. Podobne „tytuły” były wydawane niedługo po 9/11 w USA” — dodaje użytkownik DonPetch.

Autorzy gry, wybierając taki temat, mieli nadzieję, na to, że pojawi się polemika, która podniesie zainteresowanie grą i firmą, co w przyszłości przyniesie zwiększoną sprzedaż. Tym bardziej, że wcześniej firma Jujubee nie pracowała w segmencie tworzenia gier komputerowych.
Szef studia Jujubee Michał Stępień przyznał na konferencji prasowej, że historia „Kurska” do tej pory wywołuje wiele sporów. „Mamy nadzieję, że nasza gra podejmie te kwestie i jednocześnie da odpowiedź na niektóre z nich” — cytuje go „Gazeta Wyborcza”. Jednak pojawia się wątpliwość, na jakie niby pytania może odpowiedzieć ta gra?
Nieważne, co stoi za tym oświadczeniem, czy PR czy zwykła głupota, ale to oświadczenie i sam fakt, że powstał pomysł stworzenia takiej gry wywołał oburzenie Rosjan i zrozumienie dla tej reakacji wśród Polaków.
Sputnik Polska zwrócił się o komentarz do polskiego wiceadmirała na emeryturze Marka Toczka, który w pełni popiera opinię Rosjan:

„Całkowicie tutaj podzielam opinię Rosjan i też jestem zbulwersowany. To jest dokładnie tak samo, gdybyśmy dzisiaj zrobili podobną grę i umieścili tam załogę ORP Orzeł. Nie wiem, jak by to było przyjęte w Polsce, ale podejrzewam, że równie dramatycznie. Jest to po prostu płytkie, niskie i niegodne człowieka, tego autora, który wpadł na taki pomysł. Ubolewam, że tak się dzieje. Mam nadzieję, że w Polsce ta gra nie zyska zbyt wielu sympatyków, bo to jest po prostu ohydne”.

Inny rozmówca Sputnik Polska Jerzy Tyc, szef polskiego Stowarzyszenia „Kursk”, powiedział:

„Ja swoją pracę poświęcam między innymi żołnierzom, marynarzom, którzy tragicznie zakończyli życie na łodzi podwodnej Kursk. Dlatego jestem wysoce oburzony profanacją ich pamięci poprzez stworzenie takiej gry. Dla mnie to jest profanacja, a ponieważ jestem z Katowic, jak twórcy gry, postaram się osobiście udać do ich siedziby i uświadomić im, jaki wielki błąd robią.
Niedawno w Polsce mieliśmy takie zdarzenie. Pewna firma na Zachodzie wypuściła grę komputerową, gdzie Polskę nazwano państwem nazistowskim. Powstało wielkie oburzenie. Najwyższe władze polskie się wypowiedziały, w tym minister Spraw Zagranicznych i inni. Było dla nich oczywiste, i dla nas Polaków, że to jest skandaliczne. Jakimś dziwnym sposobem i dziwnymi obyczajami nie działa to w drugą stronę. Ja uważam, że polskie władze i inne grupy politycznego i społecznego nacisku powinny usunąć tę grę. Właśnie polskie władze powinny działać, aby gra ta nie zobaczyła światła dziennego”.

Źródło : http://pl.sputniknews.com/polska/20150526/430153.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s