Habent papam

Wolne myśli na temat Franciszka, spojrzenie niekatolickie.

13 marca kardynałowie w Watykanie wybrali spośród siebie nowego biskupa Rzymu, Jorge kardynała Bergoglio z Argentyny, arcybiskupa Buenos Aires. Papież, Włoch z pochodzenia, w 1958 wstąpił do zakonu jezuitów a w 1969 został wyświęcony na księdza. W naszym kraju jest to postać bliżej nie znana, mimo że już 8 lat temu był wymieniany w gronie potencjalnych następców JP2. Katolicy mają więc papieża i tu zaczyna się problem, gdyż nie przystaje do schematów.
Zarzuca mu się wspólne świętowanie Chanuki z judaistami „pogańskiego święta” – ryzykowne może utracić „tradycyjnych” katolików; „pogańskie święto” – i tak i nie. Tak, być może dla tych, którzy uważają Stary Testament za pogańską księgę (oczywiście pamiętam, że księgi machabejskie są wtórnokanoniczne, a co za tym idzie można je uznawać lub nie).
„Nawet nie przedstawił się jako papież, a jedynie jako biskup Rzymu. Nie życzył sobie także składania hołdu i posłuszeństwa przez kardynałów.” – może pragnie być pierwszym z równych sobie (przynajmniej teoretycznie) biskupów – to chyba nie jest nie biblijne. Jeśli nie będzie, w dodatku, używał tytułu pontifex maximus to można będzie uznać, że to właśnie miał na myśli. Podobne znaczenie mogła mieć, odmowa założenie czerwonej papieskiej peleryny i słowa „karnawał się skończył”; czyli koniec przebierania się w imperatorskie szatki pontifexa maximusa czyli de facto Cezara. Użycie jedynie, tytułu biskupa Rzymu, to może być próba pokazania, że papież czy biskup jest sługą kościoła, przywódcą duchowym a nie władcą świeckim. Piotr nie był królem chrześcijan a jedynie posłańcem Króla.
Klękał przed „heretyckimi” duchownymi i przyjął ich „błogosławieństwo” – to kolejny zarzut. Widocznie papież Francuszek nie uznawał ich za heretyków tylko za duchownych innej chrześcijańskiej sekty i braci w Chrystusie.
Chrystus nie nakazywał swoim uczniom podboju świata, a jedynie przekazywanie „dobrej nowiny”: istnieje grzech ale istnieje też ratunek. Nowy papież nie życzył sobie także składania hołdu i posłuszeństwa przez kardynałów może chciał w ten sposób skończyć ze średniowieczną zależnością lenną. Ten papież nie chce być papieżem. Papieżem w starym stylu. Może pragnie zostać papieżem nie tylko katolików ale papieżem chrześcijan. Może …
Któż wie, zobaczymy co przyniesie przyszłość.

One thought on “Habent papam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s